DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 13.08.2017 10:23:48

Můj dům můj hrad

Osel

Osel a jejich chov.

Osel je mimořádně chytré a všestranné zvíře. Je jedno z nejstarších domácích zvířat vůbec.  Předpokládá se, že byl domestikován ve starém Egyptě.

Domácí osli zdědili charakter svých divokých předků. Zásadou důležitou pro přežití bylo pozorovat, ale nelekat se. Osli jsou velmi opatrní a nikdy nevstupují tam, kde to považují za nebezpečné. Pokud ale osel člověku důvěřuje, nechá se při troše trpělivosti vést i zdánlivě riskantními úseky. Naše Oslinka např. při procházce nepřejde malý potůček, asi tak 50cm široký s trochou vody, což znaméná, že oslík nemá zrovna v oblibě vodu.  Má raději suché a teplé počasí. Při dešti právě ocení jednoduchý přístřešek. Pro jejich chov je potřebný přístřešek, může být i z jedné strany otevřený, ale bez průvanu.  Oslík může být tedy celoročně na pastvě.

Je nenáročný na stravu. Má raději sušší trávu v létě, nebo seno, to má k dispozici celoročně. Potřebuji stálý přístup k čisté vodě. Ocení i něco dobrého, jako suchý chleba, jablko, mrkev, i mandarinka nebo banán mu chutnají smiley. Nedávejte moc, mají sklony k tloustnutí. Jádro - oves, nedáváme vůbec.

Oslík je sice skupinové zvíře, na svobodě žijí společně se svými druhy,  ale v posledním století, byl spíše chován na práci a to většinou jednotlivě. Přesto ocení i společnost jiného zvířecího druhu, jako ovce, kozy, psa.....

V našich podmínkách s příchodem podzimu oslíkům narůstá zimní srst, zvláštˇ pokud jsou celoročně chováni venku. Srst jim na jaře vypadá. Mají rádi česání a drbání. Je třeba si uvědomit, že osel je pouštní zvíře či stepní zvíře a ve volnosti se denně několikrát koupe v písku a v prachu. Tyhle koupele vyhledává i v zajetí. U nás mají své místo, tam kde pálíme větve, dřevěný odpad ze zahrady a z louky. Je pravda, že po vychladnutí se hned válejí a rádi stojí i v dýmu. Přes zimu jim sypeme popel z našeho krbu, ve kterém topíme dřevem a oslíci hned přicupitají.

Další potřebou oslíků je strouhání kopyt, cca co 2 měsíce. Odčervují se 3x ročně.

Pro začátečníky je lepší kobyla i mládě. Osel není náročný na výcvik. U nás chodíme s Oslinkou na procházku a jednoho dne jsme na ni posadili bez sedla i děti a jelo se... Měla asi 3 roky.  Koupě mladého nebo staršího oslíka není až tak důležité, spíše je dobré si zjistit,  jak s ním bylo zacházeno.

Koupi hřebce doporučejeme jen zkušeným chovatelům. Hřebec může být i agresivní a ikdyž hřebec není zrovna velký, jako kůnˇ, umí vyvinout neskutečnou sílu. Řešením může být kastrace zvířete - valach. Kobyly u nás hýkají minimálně, spíše, když nás vidí, tak jemně, jako na pozdrav. Když mají vodu a jídlo, tak jsou potichu. Hřebec ji hlídač, takže ten je již hlasitější. Když nás vidí, tak se tím dožaduje pozornosti, nebo když se mu něco, nebo někdo nelíbí, tak to dává hýkáním najevo.

Velkou zajímavostí u oslů je jejich dlouhověkost, mohou se dožít i 40 let.

Jestli máte zájem o oslíka, prosíme o kontakt na číslo 608767782, rádi vám poskytneme informace, jestli máme

momentálně oslíka na prodej.

 

Oslinka
S chovem oslic jsme začali v roce 2003, kdy jsme si dovezli z Bulharska malou Oslinku.
 
naše oslinka malá rok 2003 naše oslinka 2003 oslinka u nás 2003 oslinka v zimě Oslinka na procházce osedlaná oslinka osedlaná oslinka 2006  Oslinka zima 2009 Oslinka a Adéla Oslinka zima 2009 Oslinka oslinka v létě oslinkyšvestička na svačinu

 oslíci oslinka v zimní srsti, listopad 2009 listopad 2009, Oslinka a Onaválení v prachu

oslíci mají ráda, když se něco pálí chtějí otrávit parazity  a pak se v popelu vyválejí.  únor 2010, zimní procházka 2/2010, zimní procházka Bětka na Oslince 2/2010 Bětka nebo popelka, Oslinka nebo Jurášek    dávám si pozor, abych neuklouzla raději po svých, ale bezpečně Oslinka je hodné zvířátko oslíci na meruńce i ovečky se přidají 

kam jdeme? nikam, jím pojdˇ už přidej měl bych se vést a né táhnout!! vždytˇ už jdu 

Adéla je další naší oslicí.
 Adéla se drbe Adéla bude mit v srpnu baby Adéla 
máme se rádi     Ahojte      Ondra 4,5 roku a malá oslinka  čerstvé mlíko na svačinu 
 
Svezení na Oslince.
hledám parkoviště tady né!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! neklop tak ty uši, nebo spadnu!!!!!!!!!!!!!!! žokej Oňa se chystá na Velkou pardubickou 2009 všichni jsou zvědaví oslík je fajn kamarád Adéla má ráda šimrání  
Adéla a Oslinka jsou kamarádky.
Belinda 
Belinda je oslice malého vrůstu a i její hříbata jsou malá.
Je velmi hodná a klidná.
 
 
 
Omlouváme se za zhoršenou kvalitu obrazu smiley
Malá kobylka od Belindy se jmenuje Eliška.
 
 
 
dětský den u nás na zahradě červen 2008 dětský den červen 2008 dětský den červen 2008 dětský den červen 2008
 cizi oslik cizi oslik cizi oslik    osli z Bulharska